SZÉN-MONOXID

A néma gyilkos

A szén-monoxid veszélyei 

A szén-monoxid (CO) egy emberre és állatra is mérgező gáz. Láthatatlan, szagtalan és íztelen, ezért gyakran 'néma gyilkos'-nak is nevezik. A mérgezés kezdeti tünetei, például a fáradtság vagy a fejfájás az influenza tüneteihez hasonlók, emiatt nehezen diagnosztizálható. Ha egy lakásban halálos szintű szén-monoxid van jelen, az ott tartózkodók eszméletüket vesztik és amennyiben nem kapnak gyors orvosi segítséget, valószínűleg soha többet nem ébrednek fel. Magyarországon évente több száz embert kezelnek kórházban CO mérgezés miatt, és több tucat haláleset is történik. Minél magasabb a CO koncentrációja és minél tovább tart a belélegzése, annál inkább súlyosbodnak a tünetek: egyensúlyvesztés, látásvesztés és emlékezetkiesés lép fel, akár eszméletvesztés is bekövetkezhet. A levegőben lévő CO mennyiségétől függően mindezek néhány óra, de akár pár perc leforgása alatt is megtörténhetnek. A CO vészjelzők teljes riasztást adnak még az első tünetek megjelenése előtt: minél magasabb a CO-koncentráció, annál gyorsabban fog riasztani a készülék. 


Hogyan képződik a szén-monoxid és kiket érint a veszély? 

A CO a fosszilis (szénalapú) tüzelőanyagok, úgymint a gáz, a szén, az olaj és a fa stb. tökéletlen égése során keletkezik. Szénmonoxidot bocsáthat ki bármilyen nem megfelelően égő, illetve olyan készülék, amelynek a füstcsöve el van tömődve, tehát minden hibásan működő főző- és fűtőberendezés, benzines aggregátor és járműmotor kockázatot jelent. Mindenki, aki hibás készülékkel egy helyiségben vagy annak környezetében tartózkodik, kockázatnak van kitéve.

A szén-monoxid az emberi szervezetben felhalmozódva akár végzetes mérgezést is okozhat, kis mennyiségben azonban hosszú távon is elviselhető a jelenléte. Ebből következően a szén-monoxid vészjelzőnek is a halmozódás veszélyére kell figyelmeztetniük.

Szén-monoxid mérgezés hatásai különböző koncentrációk esetén:

Szén-monoxid koncentráció*                                                        Emberi szervezetre kifejtet hatás

200 ppm                                                                                  2-3 óra tartózkodás után fejfájás

400 ppm                                                                    1-2 óra után fejfájás, rosszullét, hányinger

800 ppm                                                                                 45 perc után fejfájás és rosszullét

1600 ppm                                                         20 perc után eszméletvesztés, 2 óra után halál

3200 ppm                                                 5-10 perc után eszméletvesztés, 30 perc után halál

6400 ppm                                                1-2 perc után eszméletvesztés, 10-15 perc után halál

12800 ppm                                                                                      1-3 percen belül beáll a halál

*A szén-monoxid koncentrációját leggyakrabban ppm-ben (parts per million) adják meg, mely egy milliomod részt jelent. Az 50 ppm azt jelenti, hogy egymillió levegő molekula közül 50 darab szén-monoxid molekula.


Én is veszélyben vagyok?

Valószínűleg igen. A statisztikai adatok szerint évente 10-30 ember szenved halálos szén-monoxid mérgezést Magyarországon. Az enyhébb lefolyású mérgezések számát megbecsülni sem lehet, de valószínűsíthető, hogy a lakosság nagy része szenvedett már el élete során kisebb mérgezéseket.

Melyik készülékek lehetnek felelősek a mérgezésért az ön lakásában?

  • Vízmelegítő
  • Gyűjtőkémény
  • Gáz, szén vagy fa tüzelőberendezés
  • Kazán vagy egyéb fűtőkészülék (pl. konvektor)
  • Kipufogógázok a garázsból
  • Zárt térben használt hordozható főző vagy sütő berendezés
  • Hordozható gáz vagy olaj tüzelésű hősugárzók
  • Konyhai tűzhely

Mik lehetnek a szén-monoxid mérgezés figyelmeztető jelei?

Veszélyes szén-monoxid képződésre, illetve enyhe szén-monoxid mérgezésre utaló jelek lehetnek:

  • Ha a gázláng a tűzhelyen, fűzőlapon, kazánban helyenként sárgás színű.
  • Kémény bekötések helyén, vagy a kémény vonalában a falon kormozódás tapasztalható.
  • Influenza jellegű tünetek láz nélkül.
  • A házban lakó kisállatok (kutya, macska, tengerimalac, stb.) váratlan megbetegedése vagy halála.
  • Ha a család több tagjának is egyszerre alakulnak ki hasonló tünetei.
  • Ha a tünetek (fejfájás, szédülés) gyorsan elmúlnak, ha elhagyja a lakást, de rövid időn belül újra jelentkeznek, miután hazaér.
  • Ha a tünetek szezonálisan jelentkeznek, például jellemzően a fűtési szezonban.

A jellemzően gázkészülékek meghibásodásából vagy egyéb okból fellépő nagy mennyiségű szén-monoxid beáramlásnak azonban nincsenek a fentiekhez hasonló jelei, ezekben az esetekben csak egy megbízható szén-monoxid riasztó adhat elegendő védelmet családjának.